środa, 9 grudnia 2015

Gingerbread Men - Piernikowe ludziki (bez glutenu)


Gingerbread men czyli piernikowe ludki. Jak mówi bajka z 1875 roku, jeden z nich nie chciał zostać zjedzony, wyskoczył więc z piekarnika i uciekł w świat :-) Korzenne kruche ciasteczka mogą być udekorowane jak tylko Wam się zamarzy, bo piernikowy ludek vel "Ciastek" ma różne oblicza, czasem nawet bywa co ciekawe piernikową dziewczynką ;-) Ciasto na piernikowe ludki nie zawiera glutenu, nie kruszy się, można je zjeść od razu po udekorowaniu i zapewniam, że smakuje tak samo jak to tradycyjne. Oczywiście ludziki można również upiec w wersji tradycyjnej - wystarczy zamienić mąkę bezglutenową na zwykłą pszenną. Polecam!

"Run, run as fast as you can!
You can't catch me. I'm the Gingerbread Man!"


Składniki:
*Na 14 szt.:

200 g mąki ryżowej
180 g mąki gryczanej
70 g skrobi ziemniaczanej
200 g miodu gryczanego
125 g masła
50 g cukru pudru
1 jajko
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżeczki cynamonu
2 łyżeczki imbiru
1 łyżeczka mielonych goździków

Sypkie produkty wsypać do miski, wymieszać. Na środku zrobić zagłębienie, wlać miód, wrzucić roztrzepane jajko oraz pokrojone na małe kawałeczki masło. Wyrobić dobrze ciasto. Jeśli będzie się kleiło do rąk, podsypać troszkę mąki. Uformować kulę. Zawinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce przez około 30 minut.

Blachę do ciasteczek wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180°C.
Blat roboczy lub stolnicę przykryć papierem do pieczenia. Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki. Odkroić kawałek, lekko zagnieść by ciasto nabrało elastyczności, rozwałkować na papierze na grubość ok. 4 mm i wykrawać piernikowe ludziki lub inne kształty. Tak samo postępować z pozostałym ciastem. Piec przez ok. 12 - 15 minut, w zależności od wielkości pierniczków. Małe upieką się szybciej, duże, grubsze potrzebują więcej czasu w piekarniku. Wyjąć, odstawić na 5 minut, przenieść delikatnie na kratkę i pozostawić do całkowitego wystudzenia. Ludziki można polukrować wedle uznania.

*Użyłam foremki o wielkości około 13 cm.

Lukier królewski (Royal Icing)

1 białko
180 g cukru pudru
1 łyżeczka soku z cytryny
barwniki spożywcze

Białko ubić na sztywną pianę. Stopniowo dodawać cukier puder, cały czas ubijając. Dodać sok z cytryny. Wymieszać. Konsystencje lukru można dowolnie modyfikować poprzez dodanie cukru pudru gdy jest za lejący, lub dodanie soku z cytryny lub wody gdy jest za gęsty. Pierniczki najlepiej jest lukrować przy pomocy rękawa cukierniczego z odpowiednią niedużą okrągłą końcówką lub specjalnego pisaka do lukru.


14 komentarzy:

Drukuj