piątek, 12 stycznia 2018

Rogaliki z makiem i marcepanem

 

Rogaliki z nadzieniem makowo-marcepanowym skradną serce nie jednemu wielbicielowi maku. Są przepyszne! To zasługa w dużej mierze dodatku marcepanu do masy makowej ale nie tylko... Rogaliki piecze się z ciasta krucho-drożdżowego, swoistej hybrydy, która nadaje wypiekowi charakterystyczną kruchość i delikatność jednocześnie. Ciasta nie trzeba długo wyrabiać a rośnie głównie w ... lodówce. Bardzo polecam :-)
 
Składniki:
 
Ciasto:
 
500 g mąki
250 g masła
125 g śmietany 18%
50 g cukru
50 g świeżych drożdży
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

oraz:

cukier puder do posypania
 
 
Przygotować zaczyn: Śmietanę podgrzać (powinna być lekko ciepła). Drożdże pokruszyć do sporej miseczki (urosną!) dodać łyżeczkę cukru i łyżeczkę mąki, stopniowo dodawać ciepłą śmietanę mieszając, aby nie było grudek. Przykryć zaczyn ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.
 
Mąkę i cukier wsypać do miski, wlać ekstrakt waniliowy, dodać pokrojone na małe kawałki masło. Rozetrzeć masło palcami. Dodać wyrośnięty zaczyn. Wyrobić gładkie ciasto. Uformować z ciasta kulę, zawinąć ją ciasno w folię spożywczą i schłodzić w lodówce przez 2 godziny.
 
Nadzienie:
 
150 g suchego mielonego maku
200 g masy marcepanowej
260 g śmietany kremówki 36%
2 łyżki rumu
80 g rodzynek
50 g kandyzowanej skórki z pomarańczy
1 łyżeczka cynamonu

Marcepan pokroić na małe kawałki. Śmietanę zagotować. Dodać mak. Wymieszać, dodać marcepan. Podgrzewać masę na małym ogniu aż marcepan rozpuści się całkowicie. Dodać rodzynki i skórkę z pomarańczy. Wymieszać. Pozostawić do ostygnięcia. Następnie dodać cynamon i rum. Wymieszać.

Trzy duże blachy do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia. Wyjąć ciasto z lodówki, krótko wyrobić. Stolnicę lub blat oprószyć lekko mąką. Ciasto podzielić na 4 części, każdą z części rozwałkować, położyć na rozwałkowanym cieście duży, okrągły talerz, wyciąć przy jego pomocy koło. Podzielić je na 8 części (trójkątów). U podstawy każdego trójkąta kłaść czubatą łyżeczkę nadzienia (Można z nadzienia uformować palcami kulki). Zwijać każdą część w kierunku wierzchołka trójkąta, formując rogalika.  Rogaliki układać na przygotowanych blachach. Przykryć je ściereczkami i odstawić w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia na 30 minut lub dłużej.  Rogaliki powinny podwoić swoją objętość.

Piekarnik rozgrzać do temperatury 190°C. Piec rogaliki przez około 20 minut lub do momentu aż ładnie się zarumienią. Wyjąć, ostudzić, oprószyć cukrem pudrem.
Rogaliki można dość długo przechowywać w szczelnym pojemniku.

Smacznego! :-)
 
 
 
 
 
 


7 komentarzy:

  1. mak i marcepan - moje dwa ulubione składniki <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy przepis. Do tej pory robiłem tylko rogaliki z marmoladą, więc koniecznie wypróbuję :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Takich pyszności jeszcze nie jadłam. Z chęcią zasmakuję ten przepis!

    OdpowiedzUsuń
  4. Mmmm... Dawno nie robiłam rogalików, a z makiem to nigdy. Koniecznie muszę wypróbować ten przepis!

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy przepis, a rogaliki wypchane nadzieniem po brzegi :)

    OdpowiedzUsuń
  6. W wielu Polskich domach takie rogaliki są na stołach:) Jeden z moich ulubionych przepisów

    OdpowiedzUsuń

Drukuj