Przepyszne, wilgotne, ciasto dyniowe przełożone puszystym śmietankowym kremem i polane wybornym karmelem ze słoną nutką to prawdziwa gratka dla fanów jesiennych ciast. Ciasto nie wymaga użycia miksera! Składniki po prostu dokładnie mieszamy. Ciasto dyniowe w tym wydaniu sprawdzi się znakomicie jako ... tort urodzinowy lub świąteczne ciasto na zbliżające się Boże Narodzenie. Ciasto jest w pełni bezglutenowe i zadowoli najbardziej wymagających smakoszy. Gorąco polecam!
Składniki:
Ciasto:
200 g mąki gryczanej białej (z kaszy niepalonej) *
150 g mielonych migdałów
400 g purée z dyni = nieduża dynia najlepiej hokkaido (przepis poniżej)
225 ml oleju
150 g cukru trzcinowego
4 duże jajka (L)
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka mielonego imbiru
1/2 łyżeczki mielonych goździków
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem śmietankowy:
600 g śmietany kremówki 36%
400 g serka mascarpone
4 łyżki syropu klonowego
Solony karmel:
110 g białego cukru
45 g miękkiego masła (w temperaturze pokojowej)
60 g śmietany kremówki 36%
1/2 łyżeczki soli
Ponadto:
35 g płatków migdałowych (uprażonych na suchej patelni)
* Mąka gryczana z kaszy niepalonej nie ma charakterystycznego intensywnego smaku maki gryczanej z kaszy palonej. Jest bardziej delikatna.
Wykonanie purée z dyni:
Dynie umyć, przekroić wzdłuż na pół. Wydrążyć łyżką środek z nasionami. Blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia. Połówki dyni umieścić na blaszce rozcięciem do dołu. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 190°C przez około 40 - 50 min do momentu aż wbity w dynie nóż gładko wejdzie w skórkę. Wyjąć, ostudzić. Wyjąć miąższ i zmiksować blenderem na gładkie purée.
Wykonanie ciasta:
Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Dno okrągłej formy do pieczenia o średnicy 21 cm wyłożyć papierem do pieczenia (wyciąć z papieru kółko o średnicy dna foremki). Piekarnik rozgrzać do temperatury 160°C.
Do dużej miski wbić jajka, wlać olej i wsypać cukier trzcinowy. Całość roztrzepać trzepaczką. Delikatnie wmieszać do masy purée z dyni. W osobnym naczyniu wymieszać mąkę gryczaną, mielone migdały, przyprawy korzenne, sodę i proszek do pieczenia. Stopniowo dodawać suche składniki do masy jajecznej. Całość dokładnie wymieszać, najlepiej przy użyciu szpatułki. Gotowe ciasto przełożyć do przygotowanej wcześniej tortownicy, wygładzić wierzch. Piec około 60-75 min, do suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika, wystudzić. Ciasto można przygotować dzień wcześniej.
Wykonanie solonego karmelu:
Cukier wsypać do rondelka i podgrzewać na średnim ogniu przez około 5 minut mieszając od czasu do czasu. Kiedy cukier rozpuści się całkowicie i masa nabierze ładnego bursztynowo-miodowego koloru rondelek należy zdjąć z palnika i szybko wmieszać do cukru miękkie masło. Uwaga: masa zawrze gwałtownie! Mieszać bardzo dokładnie do momentu aż całe masło rozpuści się a masa stanie się jednolita. Następnie dodać śmietankę, wymieszać i postawić rondel jeszcze na 30 sekund na palniku cały czas mieszając. Zdjąć z palnika, dodać sól, wymieszać i wystudzić do temperatury pokojowej.
Wykonanie kremu:
Składniki
powinny być schłodzone. Śmietankę i serek mascarpone przełożyć do miski
i ubić na sztywno, pod koniec dodając syrop klonowy.
Wykończenie ciasta:
Ciasto przekroić na trzy równe blaty i przełożyć kremem. Wierzch i boki ciasta posmarować pozostałym kremem. Dół ciasta obsypać uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi.
Wierzch ciasta polać solonym karmelem. Ciasto przechowywać w lodówce.
Smacznego! :-)
Czy dodatek syropu klonowego do kremu jest konieczny? Najchętniej nie słodziłabym go, chyba, że dodatek syropu ma tu jakieś inne znaczenie?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, Beata
Można nie słodzić.
UsuńTa polewa wygląda obłędnie. Pięknie rozlała się na cieście. ; )
OdpowiedzUsuńSłony karmel wygląda i smakuje bosko! ; )
OdpowiedzUsuń